ÖSYM, IELTS Davasını Kaybetti

by

Bilindiği üzere, ÖSYM IELTS sonuçlarında sınav sonuçlarının açıklanma tarihini esas alacağını, 23 Temmuz tarihinden önce yapmış ancak sonuçları bu tarihten sonra açıklanmış IELTS sınavlarında, 23 Temmuzdaki eşdeğerlik tablosununu esas alınacağını belirtmişti.


ÖSYM, değişiklik sonrasında yapmış olduğu açıklamada, 23/7/2013 tarihi öncesindeki sınav sonuçlarının bir önceki yabancı dil eşdeğerlik tablosuna göre sonuçlandırılacağını belirtmiştir.
Ancak bu açıklama, yaşanan sorunları çözmeye yetmemiştir. Zira, ÖSYM, 13/7/2013 tarihindeIELTS sınavına giren ve 28/7/2013 tarihinde açıklanan sonuçlar için, 23/7/2013 tarihli yabancı dil sınav eşdeğerliklerinin esas alınması istemiştir. Yani, bir başka deyişle ÖSYM sınav tarihi itibariyle değil, sonuç açıklama tarihi itibariyle değerlendirme yapmıştır.

Oysaki adaylar, Nisan ayındaki yabancı dil sınav eşdeğerlik tablosuna göre, Haziran ayındaki IELTSsınavına girmeye karar vermiştir. Bu nedenle değerlendirmenin sonuçların açıklandığı tarih itibariyle değil sınava giriş tarihi itibariyle yapılması gerekmektedir.

Bunun yanlış olduğunu belirtilmiş ve dava açılması halinde ÖSYM’nin davayı kaybedeceğine dikkat çekilmişti.

Sonuç olarak; Avukat Mustafa Kemal Batur, kendi web sitesi üzerinden “Ankara 13. İdare Mahkemesinden Abdulkadir B…t ve Kemal Özgür H…….u için açılan davalarımızdan idarenin savunmasına kadar “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI” alınmıştır. Karar imzadan geçtikten sonra emsal teşkil edecek ve tüm müvekkillerimizin dosyasına sunulacaktır.” açıklamasında bulunmuştur.

Buna göre, açılan ilk davada yürürlüğü durdurma kararı alınmış olup, ÖSYM’nin dava fazla dava masrafı ödememek için şimdiden bir karar almasında yarar bulunmaktadır.

kaynak:memurlar.net